رفتن به نوشته‌ها

نبرد اپل و اسپاتیفای چگونه می‌تواند به نفع اسپاتیفای تمام شود؟

معرفی اسپاتیفای:

اسپاتیفای (Spotify) یک پلتفرم برای پخش موسیقی است. به اصطلاح به این نوع پلتفرم‌ها که از طریق روش Streaming media (یک چندرسانه‌ای که به طور مداوم توسط یک ارائه دهنده تحویل داده شده و به کاربر نهایی ارائه می شود.) رسانه را پخش می‌کند Stream می‌گویند. اسپاتیفای در نوامبر ۲۰۱۸،  ۸۷ میلیون کاربر فعال ماهانه داشت. این بستر در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی کار خود را از استکهلم در سوئد شروع کرد و الآن به یکی از قدرتمند‌ترین استریم‌های موزیک در کنار اپل موزیک و ساوند کلاود قرار دارد. باری اطلاعات بیشتر در مورد اسپاتیفای به این لینک سر بزنید. 

اما اسپاتیفای قرار نیست فقط در زمینه موزیک و پخش آن کار کند. این روزها در زمینه پادکست هم می‌خواهد در صدر لیست پخش کننده‌های پادکست قرار گیرد. برای اینکه به غول استریم صوتی تبدیل شود کارهای جالب و پر ریسکی انجام می‌دهد. پریروز در وبلاگ اسپاتیفای مدیرعاملش خبری با مضمون اینکه در دهه آینده صدا محبوب‌تر از ویدیو خواهد بود. آن‌ها هم برنامه‌ای خیلی کامل و جامع برای تبدیل شدن به اولین پلتفرم صدای جهان خواهند شد. برای اینکه این کار انجام پذیرد دو شرکت مهم Anchor و Gimlet را خرید. با بیان اینکه Anchor یک بستر خیلی قدرتمند برای هم ساختن پادکست و هم گوش دادن و Gimlet که از بهترین تولید‌کننده‌های محتوای صوتیدر جهان است می‌تواند خیلی کمک کند تا اسپاتیفای به اولین پلتفرم صوتی جهان در رقابت با رادیو باشد.

تمام این حرف‌ها به سادگی نشان می‌دهد که اسپاتیفای می‌خواهد از طریق پادکست مخاطب بیشتری جذب کند، کاربرهای خودش را نگه‌ دارد و از طریق پادکست پول بیشتری در بیاورد. چون که این کار مثل موزیک و ویدیو کارهای سختی مثل خاص کردن محتوا و برچسب زدن و پول دادن به هنرمندان گران نیست و حتی می‌تواند پولسازتر هم بشود. 

در سال ۲۰۱۷ درآمد از پادکست سازی بیشتر از ۳۰۰ میلیون دلار بوده و واضح است که هر سال دارد بیشتر می‌شود اما اسپاتیفای امسال می‌خواهد ۵۰۰-۴۰۰ میلیون دلار فقط روی همین بازار سرمایه‌گذاری کند. 

نبرد اپل و اسپاتیفای چگونه می‌تواند به نفع اسپاتیفای تمام شود؟

کاری که خیلی مهم است و باید انجام دهد، جدایی واضح و روشن بین پادکست و موزیک است. برای اینکه پادکست‌ها مخاطب بیشتری پیدا کنند بهتر است نمودار، مرور و خلاصه پادکست‌ها و رتبه بندی آن‌ها را بگذارد. شخصی سازی پلی‌لیست‌های یکی از مهم‌ترین کارهاست مانند کاری که هر هفته با توجه به تاریخچه‌ای که گوش داده‌اند به عنوان Weekly discover برای افراد منتشر می‌کند. اما مهم‌ترین چیز داشتن امکان پول ساختن از طریق ساختن پادکست است. کاری که بسیار خوب است انجام دهد، نداشتن Feed  اختصاصی است  و بتوان آن را به RSS وصل کرد. آخرین امکانات هم می‌توان به اصافه کردن امکانات اختصاصی Anchor مانند Call- in و ساختن پادکست روی اسپاتیفای است. 

منتشر شده در بیزنسخبرفناوری اطلاعات

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *