رفتن به نوشته‌ها

چگونه زندگی را ببریم؟

این نوشته ریچارد برنسون مربوط می‌شود به کتابی که GQ (رسانه معتبر انگلیسی زبان) منتشرکرده. اسم این کتاب -چگونه زندگی را ببریم؟- است. راهنمای تخصصی برای اینکه در هر کاری می‌کنید بهترین باشید. نکته‌های مفید، بینش جدید و مهارت‌هایی که با دنیای مدرن جلو بروند. این کتاب شامل نکته‌های به درد بخور بیزنسی هم می‌شود و برنسون این تصمیم را گرفت که چکیده‌ای از این موضوعات را بنویسد و به شکوفا شدن شما در بیزنس بعدی‌تان کمک کند.

۱. ناامیدی‌ها بهترین منابع برای ایده‌های بیزنس هستند

از پرواز کردن با بقیه ایرلاین‌ها بدم می‌آمد، تجربه کردن آن واقعاً افتضاح بود. هیچ سرگرمی وجود نداشت، غذا وحشتناک بود، به طور معمول مهمانداران لبخند نمی‌زدند، هواپیماها قدیمی بودند. همان موقع بود که فکر کردم، یک ۷۴۷ دسته دوم بخرم و برم تو کارش، اینجا بود که Virgin Atlantic متولد شد. 

با  Virgin Records، از ناامیدی اینکه چرا نتوانستم آلبوم Tubular Bells از Mike Oldfield را منتشر کنم، گفتم: می‌دانستم که قطعه بی‌نقص و زیبایی است. اما هیچکس به آن محل هم نمی‌دهد. پس به خاطر همین گفتم بپیچون کار را و شرکت خودت را داشته باش.

۲.  محصول شما باید از رقیبانتان بهتر باشد

ما محصولات زیادی داشتیم که برای ما سود نداشتند – به طور آشکار بزرگترین آن‌ها Virgin Cola بود. ما خیلی با آن حال کردیم ولی هیچ سودی برای ما نیاورد جز: اگر با کله گنده‌ها رقابت کنی و ببازی، مردم به خاطر آن برای تو احترام می‌گذارند. برند جالبی داشتیم ولی فقط یک قوطی نوشابه بودیم. پس برای همین هیچوقت چیزی وارد بازار نکردیم تا اینکه مطمئن باشیم یک سر و گردن از بقیه بالاتریم.

۳. کار انعطاف‌پذیر را بپذیرید.

باید یک تیم خوب دور خودتان جمع کتید و به نظر من جوری باید با‌ آن‌ها رفتارکنید کهبا خانواده‌تان رفتار می‌کنید. در Virgin همه می‌توانند هر قدر که بخواهند به تعطیلات بروند و حتی پول هم بگیرند. اگر بخواهند از خانه کارکنند، این هم امکان پذیر است. من خودم یا از توی یک قایق یا از یک جزیره کار کرده‌ام و هیچوقت در دفتر کار نکرده‌ام. الآن هم روی یک بانوج نشسته‌ام و یک امپراطوری ۹۰ هزار نفری را کنترل می‌کنم. کار کردن در یک محیط خوب می‌تواند به شما کمک کند تا کارهای بیشتری را انجام دهید. 

۴. یک دفترچه همراه داشته باشید. 

در مورد این موضوع کمی تعصب دارم. اگر من در هواپیماهای Virgin باشم از آن‌جا بیرون می‌روم و از همه فیدبک می‌گیرم که چگونه یک کمپانی می‌تواند استثنایی باشد. اگر شما ننویسید نمی‌توانید همه چیز را دسته بندی کنید. اگر در یک جلسه باشم و ببینم هیچکس نت برنمی‌دارد نشان نمی‌دهم ناراحت شده‌ام و خیلی این کار سخت است. بیشتر مردم فکر می‌کنند با برداشتن نت خودشان را کوچک می‌کنند. این کاری است که بیشتر مدیرعاملان انجام نمی‌دهند و فکر می‌کنم که کار اشتباهی می‌کنند. 

۵. محول کنید

به جای اینکه غرق در کار روزانه باشید، نیاز دارید که خودتان را آزاد کنید و به دوردست‌ها نگاه کنید.

به خیلی از کارآفرینان گفتم که به جای اینکه روی صندلی ریاست بنشینید به کسی اجازه دهید که در دفتر شما کار می‌کند. این موقع می‌شود شما به هیچکس صدمه نمی‌زنید وقتی کسی می‌خواهد به دیدار شما بیاید. اگر شما کارآفرین واقعی هستید، باید خود را به هیجان بعدی کارآفرینی نزدیک کنید!

منتشر شده در بیزنسمدیریت

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *