رفتن به نوشته‌ها

آب پاک روی دست امیدواران به رفع فیلتر

در سال ۸۵ وزیر ارشاد یک بیانیه داد که همه وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها باید مطالب خود را فقط در یک جا منتشر کنند که این کار مخالف خیلی زیادی داشت، بعد از آن فیلتر اصلی بعضی وبسایت‌های مخالف شروع شد. البته وبسایت‌های خارجی که محتوای نامناسب داشتند هم از همان قدیم موردعنایت فیلترچی‌ها بودند. اما بعد از آن در جریان اینکه رقبای احمدی‌نژاد در فضای رقابت، اینترنت را به جای صدا و سیما برگزیدند، دولت دهم همه شبکه‌های اجتماعی فعال آن دوره از جمله کلوب که خدا رحمتش کند را فیلتر کرد و موج فیلترینگ اصلی از آنجا شروع شد.

الان هم بعد از چندین سال که بعید است توییتر و فیسبوک و فلیکر و غیره بدون پراکسی کار کنند، وزیر ارتباطات با وعده‌هایی که اجرای آنان خیلی سخت است وارد خوزه کاری‌اش شد. از آن موقع همه فعالان آی‌تی این دیدگاه را داشتند که آینده‌ای روشن برای وب فارسی پیش رو است که واقعیت هم این است ولی زمانش معلوم نیست. حتی خبری را هم خواندم که فقط برای چند ساعت بدون واسطه می‌توانستید از فیسبوک و توییتر استفاده کنید. (شاید معتبر نبوده یا شاید هم خیلی داغ نشده) اما دوباره به جان آن‌ها افتاد. بعضی سایت‌ها مثل مدیوم.کام رفع فیلتر شدند که این اقدام حداقل برای من خیلی خوب بود. بعد از آن خبر رفع فیلتر ساوندکلاود و اسپاتیفای آمد که آن خبر داغ ناگهان فروکش کرد و هر دو سرویس را باید با واسطه‌ استفاده کنیم.

اما دوباره فیلترینگ هم انگار شروع شده و امروز این خبر منتشر شد “اپلیکیشن‌های سوارم و فوراسکوئر فیلتر شدند” که این خبر آب پاکی روی دست امیدواران به آینده از جمله من بود. حیف که ما هنوز به یکی از دشمنان وب شناخته می‌شویم.

منتشر شده در رسانه

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *